PARTIUM

Felső-Tisza vidék (partiumi része)

  • Avasvidék (Kőszegremete)
  • Krasznaköz (Ákos, Géres)
  • Bükkalja [a Néprajzi Atlaszban fehér folt]
  • Bányavidék (Koltó)
  • Kővár vidéke [a Néprajzi Atlaszban fehér folt]
  • Lápos mente (Domokos)

Szilágyság

  • Berettyó-Felvidék (Kémer)
  • Kraszna vidéke (Kraszna)
  • Tövishát (Bogdánd, Désháza)

ERDÉLY

Vármegyei magyarság

Felső-Szamos-vidék

  • Nagy-Szamos melléke (Magyarnemegye, Magyardécse)
  • Kis-Szamos melléke (Désakna, Kérő, Kide)

Kalotaszeg

  • Alszeg (Hídalmás, Váralmás)
  • Felszeg (Magyarvalkó)
  • Nádas mente (Magyarvista)
  • Kapus környéke [a Néprajzi Atlaszban fehér folt]
  • Fenes völgye [a Néprajzi Atlaszban fehér folt]

Kalotaszeg peremterületei

  • Kolozsvár környéki kisnemesi falvak  [a Néprajzi Atlaszban fehér folt]
  • Erdőalja (Györgyfalva)

Mezőség

  • Észak-Mezőség [a Néprajzi Atlaszban fehér folt]
  • Szék (mikrotáj, jelen van)
  • Belső-Mezőség (Magyarszovát)
  • Tóvidék (Feketelak)
  • Dél-Mezőség [a Néprajzi Atlaszban fehér folt]
  • Kelet-Mezőség [a Néprajzi Atlaszban fehér folt]

Aranyosvidék

  • Aranyosszék (Kövend)
  • Torockó vidéke (Toroczkó)
  • Jára völgye (Magyarléta)

Maros-Küküllők vidéke

  • Erdélyi Hegyalja (Magyarlapád, Vajasd)
  • Kutasföld (Magyarózd)
  • Alsó-Vízmellék (Magyarpéterfalva, Magyarsáros)
  • Közép-Vízmellék [a Néprajzi Atlaszban fehér folt]
  • Felső-Vízmellék (Nagykend)

Közép-Maros vidéke 

  • [a Néprajzi Atlaszban fehér folt]

Felső-Maros vidéke

  • Déli Felső-Maros mente (Gernyeszeg)
  • Luc mente [a Néprajzi Atlaszban fehér folt]
  • Bölkény völgye [a Néprajzi Atlaszban fehér folt]
  • Görgény völgye [a Néprajzi Atlaszban fehér folt]
  • Északi Felső-Maros mente (Magyaró)

Sajó vidéke

  • Sajó melléke (Zselyk)

Dél-erdélyi szórványok

  • Barcaság (Türkös, Krizba)
  • Oltvidék (Oltszakadát, Olthévíz, Halmágy, Nagymoha)
  • Hunyadi (nem székely) magyarság (Lozsád, Kisbarcsa)

Székelyföld

Marosszék

  • Székely-Mezőség (Szabéd)
  • Marostere [a Néprajzi Atlaszban fehér folt]
  • Alsó-Nyárád mente (Lukafalva)
  • Felső-Nyárád mente (Deményháza)
  • Kis-Küküllő mente [a Néprajzi Atlaszban fehér folt]

Udvarhelyszék és Marosszék átmeneti vidéke

  • Sóvidék (Sóvárad, Atyha)

Udvarhelyszék

  • Kis-Partium [a Néprajzi Atlaszban fehér folt]
  • Keresztúr vidéke (Kisgalambfalva, Vágás)
  • Homoród mente (Bágy, Szentegyházasfalu)
  • Udvarhely vidéke [a Néprajzi Atlaszban fehér folt]

Háromszék és Udvarhelyszék átmeneti vidéke

  • Erdővidék (Vargyas)

Háromszék

  • Alsó-Háromszék (Kálnok)
  • Felső-Háromszék (Esztelnek, Alsócsernáton, Kovászna, Réty)

Csíkszék

  • Gyergyó (Ditró, Gyergyócsomafalva, Gyergyótölgyes)
  • Felcsík (Csíkszentdomokos)
  • Alcsík (Csíkmenaság, Kozmás)
  • Kászon (Kászonimpér)

Székelységből önállósult népcsoportok területei

  • Bukovina és a későbbi aldunai, erdélyi és dunántúli telepek (Andrásfalva, Istensegíts, Csernakeresztúr)
  • Gyimes és alcsíki-háromszéki kirajzásai (Gyimesközéplok)